Pokud by Rusko na Ukrajině vyhrálo, hrozí III. světová válka

 

Den za dnem pokračuje ruská agrese proti Ukrajině. A spolu s ní i boj o to, aby nebyla vymazána z mapy světa. Aby se Rusko nerozšířilo na celé její území. Podle slov velvyslance České republiky při NATO Jakuba Landovského má Moskva obrovskou kvantitativní převahu. „Tisíce a tisíce tanků, obrněných transportérů, děl. Vojáků ve velkém množství, byť špatně vycvičených,“ popsal v rozhovoru pro Seznam Zprávy. A jak záhy dodal, můžeme proto nyní na frontě sledovat krom jiného i „jakýsi souboj mezi kvantitou a kvalitou“.

Představme si, jak se ty davy málo vycvičených vojáků valí na sousední zemi, jak je tam chrlena stará i novější vojenská technika. Dva ruští vězni, kteří nastoupili do Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny a byli posléze zajati ukrajinskými vojáky, vylíčili televizi CNN, co viděli na frontě: „Bylo nás devadesát. Šedesát zemřelo v prvotním výpadu. Když jedna skupina není úspěšná, hned je vyslána další. Když je druhá neúspěšná, pošlou další skupinu.“ – Jatka, jaká si neumíme představit. Putin sází, jak to Rusové dělali vždy, na množství. Je mu jedno, kolik mladých Rusů na frontě zahyne. Otázka je, jak dlouho to bude jedno i Rusům a ruským velitelům.

Proti té šílené kvantitě stojí neskutečné ukrajinské odhodlání. Měli bychom ho však chápat do hloubky. Ukrajinci čelí genocidě, pokusu o vyhlazení, anulování svého národa, vyvražďování nepoddajných. Znají ruské plány, Kreml je nijak netají.

Jakub Landovský upozorňuje na zásadní moment konfliktu: „Základní logika, na kterou občas přistoupí v České republice lidé ve smyslu ´přestaňme tam vozit zbraně a on ten konflikt skončí´, je lichá. Protože některé zbraně jako třeba protivzdušná obrana chrání civilní obyvatelstvo, brání obětem na životech nevinných lidí. Evidentně jsou tyto zbraně deeskalační, protože Rusko nemůže používat své letectvo. A letectvo Ruské federace je skoro z devadesáti procent netknuté tím konfliktem, je to veliká hrozba. Kdyby Rusko mohlo používat vzdušnou sílu a vzdušnou převahu, ten konflikt by vypadal úplně jinak.“

Dvě věci si musíme uvědomit. Jde o střet civilizací, Rusko představuje jeden její typ, Ukrajina a Západ zase v podstatě opačný. Zní to strašně, ale je to tak. Nechat Rusy vyhrát znamená udělat tomuto druhu civilizace místo, přiznat mu šanci na budoucnost. Pokud Rusko na Ukrajině prohraje, západní představa o světě jako „mírové soutěži“ posílí. Pokud by ale vyhrálo, skutečně bude hrozit třetí světová válka. Základní omyl je si myslet, že to nebezpečí je spojeno s pomocí Ukrajině. Realita je přesně opačná.

Ukrajina hraje o život, svoji budoucnost, nezánik. My hrajeme o III. světovou. Naším hlavním obráncem je dnes – symbolicky – ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V těchto dnech se vydal na cestu za evropskými státníky, které žádá, aby mu dovolili sebe i nás bránit, aby neochabovali v pomoci jeho zemi, jež čelí drtivé přesile.