Co obnáší Instalace klimatizace

Klimatizace se stala oblíbeným pomocníkem v domácnosti. Umí nejenom chladit, ale také zahřeje o dlouhých zimních večerech. Plánujete-li instalaci tohoto spotřebiče, dobře si rozmyslete, jestli to chcete provést svépomocí, nebo zavoláte technika. 

Pokud nevíte přesně, co a jak, budete muset řešit důsledky a platit za nápravu zbytečných chyb. Mějte na paměti, že dle legislativy provádět instalaci klimatizace využívající chladivo smí pouze certifikovaný odborník. 

A tady se dostáváme k prvnímu bodu. Výběr klimatizace vyžaduje poněkud odbornější přístup než například pračka. Věnujte pozornost těmto parametrům:

Hlučnost. Aby se sousedé nestěžovali, zjistěte si povolený limit hlučnosti na příslušné hygienické stanici. 

Narušení fasády či střechy. Pokud bydlíte v bytovém domě, možná budete potřebovat souhlas SVJ. Zjistěte si to předem.

Výkon. Nejzákladnější výpočet výkonu je vydělit plochu prostor deseti. Výsledek udává doporučený výkon v kW. Například byt o rozloze 24,5 m² : 10 = 2,45. Postačí tedy klimatizace o výkonu 2,5 kW. Je to však velice zjednodušený způsob a nezohledňuje počet osob, využití prostor, teplo od spotřebičů aj. Přesný výpočet provede pouze odborník.

Jak na instalace klimatizace svépomocí

Povedlo se vám všechno zjistit a vyřešit? Můžete se tedy pustit do montáže klimatizační jednotky.

Kam spotřebič umístit? Vzduch by neměl foukat přímo na vás. Doporučuje se namontovat jednotku nad pohovku, postel nebo pracovní stůl. Vyhnete se tak proudu studeného nebo horkého vzduchu. 

Dále by se měl vyřešit přívod elektřiny. Trubky spojující venkovní a vnitřní jednotku vyžadují vysekání poměrně hluboké a široké drážky. Pokud je to ve vašem případě neuskutečnitelné, sáhne se po liště. Bohužel tento prvek dokáže zošklivit i ten nejkrásnější interiér. Vnitřní jednotku klimatizace se prot snažte umístit co nejblíž k venkovní a nezapomeňte, že na dosah by měla být zásuvka.

Napájecí kabel se obvykle dodává s klimatizací. Pokud ne, přečtěte si specifikace od výrobce. Měl by doporučit konkrétní typ. Zpravidla je to kabel CYSY pro pohyblivé přívody.

Pak přichází snad nejsnadnější krok – osázení jednotky. Pokud jste se prokousali až sem, zvládnete to levou zadní.

Co dalšího musíte vyřešit při instalaci klimatizace

Zmínili jsme hlavní kroky, které musíte splnit pro montáž klimatizace. Občas se ale musí podniknout něco navíc. Některá zařízení vyžadují výměnu jističe. Záleží na příkonu, který by měl odpovídat možnostem stávajícího jističe. 

Výměna jističe může vyžadovat zásah elektrikáře. Jak vidíte, instalace klimatizace je dost náročná záležitost, která má hodně aspektů. Nejjednodušším a nejspolehlivějším řešením je zavolat firmu, která se o vše postará. MistrHouse zajišťuje všechny druhy služeb, které můžete v domácnosti potřebovat.

Montáží to nekončí. Každá klimatizační jednotka vyžaduje pravidelnou údržbu. Servis klimatizace a preventivní údržba se doporučuje před sezónou. Klimatizace se musí alespoň jednou ročně čistit od nahromaděného prachu a bakterií. Musí se měnit filtry a čistit plastové částí jednotek. Servisní technici z MistrHouse přesně vědí, co všechno se musí zkontrolovat a vyměnit. Starost o klimatizaci můžete svěřit profesionálům.