francouzsti-policiste-se-stretli-s-demonstrujicimi,-temer-stovku-jich-zatkli

Francouzští policisté se střetli s demonstrujícími, téměř stovku jich zatkli

author
1 minute, 34 seconds Read

Francouzští policisté se střetli s demonstrujícími, téměř stovku jich zatkli; Zdroj foto: Reuters

Na pařížském náměstí Svornosti, které se nachází nedaleko sídla dolní komory parlamentu, se sešly tisíce lidí, z nichž někteří stavěli barikády a na náměstí během protestu vypukl požár. Část demonstrantů se také střetla s policií, která použila slzný plyn.

Srážky s policií se odehrály také v Lyonu, kde někteří demonstranti pronikli do radnice čtvrtého obvodu, kterou poškodili. Navíc se v budově podle policie pokusili založit požár, což se jim ale po zásahu pořádkových sil nepovedlo.

Zapalování ohňů, ničení květináčů či vysypávání odpadkových košů i další incidenty jsou hlášeny také ze Štrasburku, kde se k protestu sešlo na 1600 lidí. Pokojněji se demonstrovalo v dalších městech, například v Lille či Bordeaux.

Nespokojenost s důchodovou reformou dalo najevo 37 procent zaměstnanců rafinerií a skladů TotalEnergies, kteří stávkují od sobotního rána, sdělil agentuře Reuters mluvčí společnosti. Další protesty jsou na sobotní odpoledne naplánované mimo jiné v Bordeaux, Nantes, Brestu či Marseille.

Velké části Francouzů vadí nejen reforma, ale rovněž způsob, jakým se ji snaží prezident Emmanuel Macron prosadit. Vláda při schvalování změn důchodového systému obešla poslance, protože u nich neměla zajištěnou většinovou podporu.

Umožnil to článek ústavy, díky němuž může kabinet přijmout zákon, aniž by o něm Národní shromáždění hlasovalo. Vláda se ale v takovém případě vystavuje riziku, že poslanci vyvolají hlasování o nedůvěře. Opoziční zákonodárci tak již učinili a parlament má o jejich podnětu jednat v pondělí.


Pokračovat ve čtení

Podobné články