vitr-odstrihl-od-proudu-tisice-odberatelu.-problemy-zpusobil-i-v-doprave

Vítr odstřihl od proudu tisíce odběratelů. Problémy způsobil i v dopravě

author
3 minutes, 0 seconds Read

Vítr odstřihl od proudu tisíce odběratelů. Problémy způsobil i v dopravě; Zdroj foto: Shutterstock

Silně foukat začalo na západě Čech už v noci na sobotu. Vítr v dosahoval rychlosti až 90 kilometrů v hodině, na horách i více. Stanice Nová Ves v Horách na Mostecku zaznamenala náraz o rychlosti přes 110 kilometrů v hodině, uvedl ráno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebookovém účtu.

Polámané větve a větrem vyvrácené stromy způsobily poruchy na elektrickém vedení. Energetická společnost ČEZ evidovala kolem 03:00 více než přes osm tisíc odběrných míst bez proudu. Ráno bylo bez dodávek v celém Česku kolem sedmi tisíc zákazníků distribučních společností ČEZ a E.GD. Během odpoledne byla většina poruch opravena a v podvečer zbývalo připojit posledních 1100 odběrných míst.

Popadané stromy působily problémy také v železniční dopravě, zejména dopoledne. Porucha trakčního vedení zastavila provoz vlaků ve stanici Jihlava – město mezi Horní Cerekví a Jihlavou a mezi Jihlavou a Kostelcem. Podle webu Českých drah tam omezení začalo tři hodiny po půlnoci a skončilo po 18:00. V Jihočeském kraji nejezdily vlaky v úseku mezi Ražicemi a Táborem a v úseku Rybník – Horní Dvořiště.

Problémy působilo počasí také na silnicích. Při nehodě linkového autobusu na silnici I/43 mezi Březovou nad Svitavou a Hradcem nad Svitavou se zranilo 21 lidí, z toho dva cestující utrpěli středně těžké poranění, ostatní byli zraněni lehce. V autobusu, který sjel do pole a převrátil se na bok, cestovalo 45 lidí. „V době dopravní nehody foukal silný boční vítr, je pravděpodobné, že počasí sehrálo roli. Příčiny nehody jsou nicméně v šetření,“ řekla policejní mluvčí Andrea Muzikantová.

Další autobus havaroval dnes ráno u Škrdlovic na Žďársku. Při této nehodě se lehce zranili dva lidé. Další cestující se zranil při střetu dvou osobních aut u Bohdalova na Žďársku. V Solnici na Rychnovsku narazilo auto do zlomené části stromu. Nehoda se obešla bez zranění, informovali královéhradečtí krajští hasiči.

Kvůli silnému větru a sněžení je na Jablonecku od půlnoci uzavřená pro nákladní auta nad 3,5 tuny silnice první třídy 10 z Tanvaldu do Harrachova a dál do Polska. Z důvodu silného sněžení byla odpoledne neprůjezdná horská silnice z Deštného v Orlických horách do Orlického Záhoří. Na komunikaci uvázla osobní vozidla i autobus. Na místě policisté regulovali dopravu.

V některých regionech museli hasiči zasahovat u desítek případů souvisejících se silným větrem. Například na Vysočině měli od půlnoci přes 60 výjezdů, nejčastěji odklízeli stromy a větve z vozovek. Obdobný počet zásahů do odpoledne absolvovali také hasiči v Jihomoravském kraji. Nejčastěji zasahovali v Brně a okolí. Na Vysočině vyjížděli hasiči kvůli počasí ke zhruba 70 případům.

Silný vítr zastavil oba úseky kabinové lanovky na Sněžku. V sobotu ráno vítr na Sněžce dosahoval rychlosti kolem 110 kilometrů za hodinu. Horská služba Krkonoše kvůli silnému větru a mlze nedoporučuje hřebenové túry.


Pokračovat ve čtení

Podobné články