„jeden-z-nejzabavnejsich-utoku.“-ceska-lajna-bruins-bavi-nhl,-ziskala-zvlastni-status

„Jeden z nejzábavnějších útoků.“ Česká lajna Bruins baví NHL, získala zvláštní status

author
3 minutes, 13 seconds Read

"Jeden z nejzábavnějších útoků." Česká lajna Bruins baví NHL, získala zvláštní status; Zdroj foto: Reuters

Krejčí s Pastrňákem a Zachou spolu sezonu odstartovali, ale pak trenér týmu Jim Montgomery ideální sestavu dlouho ladil. I kvůli zraněným. Stěhoval se hlavně Zacha, který zažil šichtu v každé z prvních třech formací, ať už na křídle, nebo v roli centra.

Nakonec ale Češi přeci jen hrají spolu. Pastrňák si sice někdy odskočí do elitní formace s Patricem Bergeronem a Bradem Marchandem, s nimiž dřív dominoval, ale zpravidla hraje s krajany.

„Je to jeden z nejzábavnějších hokejových útoků,“ napsal nedávno deník Boston Globe.

Podle webu Natural Stat Trick, který se věnuje pokročilých statistikám, spolu ti tři odehráli přes 304 minut při hře pět na pět, tedy víc než kterýkoliv jiný bostonský útok.

„Hrají spolu vážně rádi, přemýšlejí o hokeji podobně. Věří, že hru je třeba aktivně tvořit, a vědí, jak to dělat,“ popisoval české trio Montgomery. „Také jsou hodně produktivní a střílejí krásné góly. Těch laciných moc nedávají.“

Ne ve všem ale Krejčí s Pastrňákem a Zachou dominují. Ve střelách zatím na soupeře ztrácejí (146:162). V takzvaných předpokládaných gólech, které zohledňují například to, z jak nebezpečných pozic se střílí, pak prohrávají s 11,96 vstřelenými góly a 13,26 obdrženými.

Pro srovnání – první formace s Bergeronem, Marchandem a Jakem DeBruskem nad protivníky v tomto ohledu vede 13,48 ku 7,47.

Montgomeryho však výrazně horší čísla u české trojice příliš neznepokojují: „Je to lajna, u které vám nevadí, že má zhruba stejně šancí jako soupeř, protože většinou se jí daří víc.“

„Na konci sezony může mít nad soupeři 20gólový náskok, protože je talentovanější než chlápci, proti kterým obvykle hraje,“ dodal kouč.

Čísla mu zatím dávají za pravdu. Krejčí s Pastrňákem a Zachou sice byli u 11 inkasovaných branek, ale sami jich dali 22. Poměrově si tedy vedou o píď lépe než Bergeronova formace, která nad protivníky vede 11:6.

Z těchto čísel je patrné i to, že tři hvězdní Češi sice nebrání tak dobře, ale jsou mnohem efektivnější při útočení. Montgomery s tím počítá a dává jim jistou volnost. „Jsou jediní, kteří ode mě mají zelenou,“ potvrdil jejich zvláštní status. „Bergeron a Marchand by ji tedy měli taky, ale oni prostě takhle nehrají.“

Strategie momentálně funguje i díky tomu, že Krejčí podle trenéra funguje jako hlas rozumu a stará se o to, aby jeho lajna neútočila až příliš bezhlavě.

Boston tak momentálně disponuje dvěma špičkovými formacemi. Vedle Bergerona s Marchandem našel životní fazónu DeBrusk a vedle Krejčího s Pastrňákem se rozzářil Zacha, který by mohl poprvé v NHL překonat metu 50 bodů.

V minulých letech dopláceli Bruins právě na to, že nedokázali složit dvě dlouhodobě silné lajny. Buď vsadili vše na jednu kartu Marchand – Bergeron – Pastrňák, nebo improvizovali. 

To teď neplatí. „Česká lajna vrátila Bruins do role vážných adeptů na Stanley Cup,“ shrnul situaci novinář Matt Larkin.

Když se navíc v prvních dvou řadách cokoliv porouchá, může ze třetí formace povýšit hvězdný Taylor Hall, který by ve slabších týmech mohl pomýšlet na místo v elitním útoku. Tak moc nabitý současný Boston je, alespoň co se týče útoku.


Pokračovat ve čtení

Podobné články