hodiny-do-utoku.-putin-udelal-nejvetsi-chybu-sve-kariery-rozvedcika,-rika-reporter

Hodiny do útoku. Putin udělal největší chybu své kariéry rozvědčíka, říká reportér

author
2 minutes, 30 seconds Read

Hodiny do útoku. Putin udělal největší chybu své kariéry rozvědčíka, říká reportér; Zdroj foto: Jakub Plíhal

„Měl jsem nějakou novinářskou předtuchu, že něco bude,“ vzpomíná v rozhovoru s Lindou Bartošovu novinář Martin Novák na to, proč se rozhodl před začátkem ruské invaze odletět do Kyjeva. Zatímco se k ukrajinským hranicím stahovalo velké množství ruské armády a techniky, zástupci Kremlu dlouho ujišťovali, že se válka nechystá. A ani experti si ji v tu chvíli nepřipouštěli.

Podle Nováka nebylo od začátku pochyb, že se bude Ukrajina bránit. Jak vojáci, tak i dobrovolníci z domobrany byli podle jeho slov připraveni, že když Rusko zaútočí, zbraně nesloží.

„Tohle byl jeden z největších Putinových omylů, nejen v téhle válce, ale v celé jeho rozvědčíkovské kariéře,“ hodnotí reportér zahraniční rubriky a dodává, že morálka Ukrajinců zůstává silná dodnes. „Mají to jasně dané: ‚Buď se ubráníme a zvítězíme, nebo budeme otroci Ruska,'“ popisuje. Že by Putinův režim opustil všechna okupovaná území, je ale podle něj nepravděpodobné.

Novák se v rozhovoru rovněž vrací i ke dni, kdy Volodymyr Zelenskyj odmítl americkou nabídku na evakuaci. Prezident Ukrajiny tehdy ve videu vzkázal do světa: „Potřebuji munici, ne odvoz.“ Podle Nováka je to jeden z případů, kdy jeden člověk svým způsobem určil historii. To ale neznamená, že dnes všichni Ukrajinci nahlíží na Zelenského nekriticky. „Lidé ho ale nechtějí kritizovat v citlivé době,“ přiznává.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:22-3:45 Jaká největší očekávání mají obyvatelé Ukrajiny rok po začátku války?

3:45-5:55 Co bylo impulzem vyrazit na Ukrajinu jen pár dní před začátkem ruské invaze? Byly už v tu dobu cítit obavy místních?

5:55-9:35 Jak se mění morálka ukrajinského národa po roce trvajícím konfliktu?  Byla by stejná, nebýt osobnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského?

9:35-13:49 O tom, jaký vliv mají útoky na kritickou infrastrukturu na běžné obyvatele Ukrajiny. Jak na ně dopadá zima nebo nedostatek elektřiny? A jak odlišná situace je v různých částech země?

13:49-16:30 Západ má morální povinnost vydržet pomáhat Ukrajině, kde to jde, tvrdí Novák. Existuje nějaká reakce západního světa, která by ještě donutila ruský režim, aby stáhl svou armádu z území Ukrajiny? A jak Ukrajinci vnímají sliby o vstupu země do EU a NATO?

16:30-20:18 Jak se mění vztah ruskojazyčných částí Ukrajiny k Rusku? A jak Ukrajinci vnímají symbolické cesty západních státníků do země?


Pokračovat ve čtení

Podobné články