„vsechno-jde-kvuli-vam-ke-dnu,-je-to-vlastizrada.“-ruske-elity-uz-bojuji-mezi-sebou

„Všechno jde kvůli vám ke dnu, je to vlastizrada.“ Ruské elity už bojují mezi sebou

author
2 minutes, 2 seconds Read

"Všechno jde kvůli vám ke dnu, je to vlastizrada." Ruské elity už bojují mezi sebou; Zdroj foto: Reuters

Miliardář, který se donedávna vyhýbal pozornosti veřejnosti, se během války na Ukrajině začal vyjadřovat ke krokům vedení země. Jeho žoldáci podstupují už několik měsíců boje o město Bachmut v ukrajinské Doněcké oblasti.

Zjevně rozzlobený Prigožin uvedl v sedmiminutovém zvukovém vzkazu, který v pondělí 20. února zveřejnila jeho tisková služba, že se musí „omluvit a poslechnout“, aby zajistil munici pro své jednotky. „Nejsem schopen tento problém vyřešit navzdory všem svým konexím a kontaktům,“ vzkázal zakladatel Wagnerovy skupiny.

Prigožin prohlásil, že nyní je ruská vojenská výroba dostatečná pro zásobování jednotek bojujících na frontě a že potíže, které jeho bojovníci zažívají, jsou výsledkem vědomých rozhodnutí. „Ti, kdo nám překážejí ve snaze vyhrát tuto válku, přímo pracují pro nepřítele,“ tvrdí Prigožin.

V další audionahrávce už zcela rozlícený Prigožin zaútočil přímo na ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. „Vydávají jeden rozkaz za druhým, v nichž zakazují dodávat munici Wagnerově společnosti a pomáhat jí s leteckou dopravou. Právě přišla informace, že odmítli žádost o vydání sapérských lopat, aby se kluci nemohli zakopat,“ vykřikuje zvýšeným hlasem Prigožin.

Oba se podle něho snaží zničit Wagnerovu skupinu. „To se dá přirovnat k vlastizradě, když teď skupina bojuje za Bachmut a denně ztrácí stovky svých bojovníků,“ dodává Prigožin.

Od vypuknutí konfliktu se Prigožin veřejně hádal s generály a kremelskými úředníky. Obviňoval je z nedostatečné snahy při vedení války proti Ukrajincům. Nejtvrdší kritiku směřoval na ruské ministerstvo obrany. Podle něho se snaží přisvojit si zásluhy za bojové úspěchy Wagnerovy skupiny.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena uvedla, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišla Wagnerova skupina o více něž 30 tisíc členů, z toho asi devět tisíc padlo v boji. Od prosince podle ní přibližně 90 procent žoldnéřů zabitých na Ukrajině tvořili trestanci, které Prigožin verboval ve věznicích.


Pokračovat ve čtení

Podobné články