otevrete-oci,-slouzi-vrazednemu-rezimu.-fasela-tepou-uz-i-doma,-muze-prijit-o-poctu

Otevřete oči, slouží vražednému režimu. Fasela tepou už i doma, může přijít o poctu

author
3 minutes, 9 seconds Read

Otevřete oči, slouží vražednému režimu. Fasela tepou už i doma, může přijít o poctu; Zdroj foto: Reuters

Dlouhých 27 let řídil hokejovou federaci IIHF, než ho v září 2021 vystřídal Luc Tardif. Do důchodu však nyní 73letý Fasel neodešel.

Minulý týden zveřejnila ruská zpravodajská agentura Interfax zprávu, podle níž Fasel získal většinový podíl, konkrétně 54procentní, v krasnodarské společnosti Alma Holding, kterou spoluvlastní oligarcha Timčenko.

Ten je například skrze KHL úzce spojený s hokejem a zároveň má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Momentálně figuruje na sankčních seznamech západních zemí. Jeho jmění se odhaduje na 13 miliard dolarů (bezmála 300 miliard korun).

Z výpisu v obchodním rejstříku pak podle Interfaxu vyplývá, že Fasel má ruské občanství.

Těmito kroky si někdejší hokejový boss zatopil doma ve Švýcarsku, kde čelí kritice tamních médií. Rozhovorům se zatím vyhýbá.

„Poté, co Rusové rozpoutali útočnou válku proti Ukrajině, René Fasel nechce nebo nedokáže uznat, že slouží vražednému režimu,“ napsal Klaus Zaugg z webu watson.ch s odkazem na konflikt probíhající od února minulého roku. Fasel, jenž se již dříve sám označil za přítele Rusů, se teď podle Zaugga stal „postavou ruské propagandy“.

Krátce před invazí, v lednu 2022, si Fasel vysloužil poctu od rodného Fribourgu. Tamní hokejový klub si svou devítitisícovou halu vyzdobil při speciálním ceremoniálu Faselovým rozhodcovským dresem (než se stal funkcionářem, dělal hokejového sudího).

Nyní se ozývají hlasy, aby se klub Faselova dresu zbavil.

„V minulosti Fasel často vyvolával kontroverze a byl kdekým zpochybňovaný, ale ve Fribourgu si udržoval svou svatozář,“ napsal Grégory Beaud z deníku Blick. „Teď ale nastal čas, aby Fribourg otevřel oči. Jakékoliv jiné rozhodnutí než odstranit plaketu na Faselovu počest by bylo neobhajitelné.“

Klub skutečně zvažuje, že poctu Faselovi vezme zpět, a do konce měsíce to interně prodiskutuje. S ostrými prohlášeními je ale opatrný.

„Nechceme míchat politiku a sport. Po odstranění Faselova jména by mohla vyvstat otázka, zda neudělat to samé se Slavou Bykovem,“ odkázal klubový prezident Hubert Waeber na hokejovou legendu, která po pádu železné opony zářila ve Fribourgu a momentálně žije ve Švýcarsku, ale zároveň se netají náklonností k rodnému Rusku, respektive jeho režimu.

V Česku byl Fasel silně nepopulární už jako šéf světového hokeje. Nejvíc místní fanoušky rozhněval na mistrovství světa 1997, kde Češi odehráli nechvalně proslulý zápas s Kanadou.

Zámořská velmoc tehdy vůbec neunesla porážku 3:5 a vyvolala řadu šarvátek. Švédský rozhodčí Andersson to však nezohlednil – do sprch předčasně poslal čtyři hráče na každé straně, kteří tak měli přijít o další klání. Když se proti tomu Češi ohradili, Fasel rozhazoval rukama, že výroky sudích nelze zpětně měnit.

Nakonec došlo ke zrušení dvou trestů u Čechů i u Kanaďanů. Vladimír Vůjtek mladší, který od direktoriátu dostal zelenou, však stejně nemohl naskočit. Zámořští agresoři mu totiž způsobili otřes mozku. Oslabení Češi následně podlehli Švédsku 0:1 a přišli o finále. Uhráli „jen“ bronz.

Za velmi diskutabilními rozhodnutími měla podle spekulací stát snaha nenaštvat si Kanadu před olympiádou v Naganu, kde měly poprvé pod pěti kruhy hrát hvězdy NHL.


Pokračovat ve čtení

Podobné články