„mimoradne-odpudiva-dezinformace.“-valek-vyvratil-zpravy-o-prohlidkach-na-tuberkulozu

„Mimořádně odpudivá dezinformace.“ Válek vyvrátil zprávy o prohlídkách na tuberkulózu

author
1 minute, 57 seconds Read

"Mimořádně odpudivá dezinformace." Válek vyvrátil zprávy o prohlídkách na tuberkulózu; Zdroj foto: Profimedia

Válek v té souvislosti kritizoval nezávislou senátorku za Kroměřížsko a právničku Janu Zwyrtek Hamplovou, že tuto „mimořádně odpudivou dezinformaci“ šíří, vyvolává mezi lidmi strach z nákazy tuberkulózou a navíc ji na svém Facebooku spojila s výcvikem ukrajinských vojáků v Olomouckém kraji. Příspěvek na jejím Facebooku už odpoledne nebyl.

„Tvrzení, že olomoucká hygienická stanice posílá pozvánky na vyšetření na TBC, není pravdivé,“ uvedl ve čtvrtek Válek na Twitteru.

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje na webu uvedla, že oznámení obsahující údajnou výzvu hygieniků k mimořádnému vyšetření a preventivní prohlídce na tuberkulózu je falešné. „Hygienická stanice upozorňuje všechny osoby, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou e-mailů a následně sociálních sítí a informace v něm uvedené nejsou poskytnuty ze strany hygienické stanice. Žádáme všechny osoby, které obdrží toto falešné oznámení, aby je dále nešířily a nereagovaly na ně,“ zdůraznili olomoučtí hygienici.

V Česku byly děti povinně očkovány proti TBC do roku 2010, vakcinace byla ukončená kvůli malému počtu případů i kvůli významným nežádoucím účinkům. Očkují se jen děti z rizikových prostředí, například novorozenci matek ze zemí s vyšším výskytem nákazy. Loni na jaře Státní zdravotní ústav uvedl, že v posledních týdnech zaznamenal víc pozitivních vzorků na bakterie způsobující tuberkulózu než loni za stejné období. Meziročně tehdy zachycených případů přibylo asi o 46 procent.

Analýza neukázala souvislost s tehdejší uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Mladá fronta Dnes informovala, že v infekční části Pediatrické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze od minulého týdne leží sedm dětí ze dvou rodin s podezřením či potvrzenou plicní formou tuberkulózy.

V roce 2021 bylo v Česku zachyceno 221 případů TBC u osob narozených v tuzemsku a 132 u narozených v zahraničí, z nich 35 na Ukrajině. Cizinci dlouhodobě tvoří asi třetinu případů, nejčastěji šlo o muže, kteří do Česka míří za prací.


Pokračovat ve čtení

Podobné články