kratochvilova-prisla-po-41-letech-o-rekord.-cesku-prekonala-o-33-setin-bolova

Kratochvílová přišla po 41 letech o rekord. Češku překonala o 33 setin Bolová

author
1 minute, 14 seconds Read

Kratochvílová přišla po 41 letech o rekord. Češku překonala o 33 setin Bolová; Zdroj foto: Reuters

Bronzová olympijská medailistka a vicemistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Bolová zaznamenala další razantní zlepšení pouhý týden poté, co jako čtvrtá žena v historii pokořila v hale padesátisekundovou hranici.

V Metách se jí to na trati, na níž je také úřadující halovou vicemistryní světa, povedlo o čtyři setiny.

Nyní ubrala nevídaných sedm desetin a vedle Kratochvílové přeskočila v historických tabulkách i Rusku Natalju Nazarovovou (49,68) a Taťánu Netoličkovou (dříve Kocembovou – 49,76).

Čas Kratochvílové z Milána z března 1982 byl nejstarším běžeckým světovým rekordem v atletice. Nyní tento primát patří jejímu výkonu v běhu na 800 metrů pod širým nebem 1:53,28 z roku 1983.

V technických disciplínách drží nejstarší rekord Helena Fibingerová, která v roce 1977 ve vrhu koulí dosáhla v hale výkonu 22,50 metru.

Bolová vyhrála v Apeldoornu o více než sekundu před svou tréninkovou partnerkou Lieke Klaverovou, která si výrazně vylepšila osobní maximum na 50,34 a je druhá v letošních evropských tabulkách.

„Jestli by to šlo ještě rychleji? Přišlo mi to jako dokonalý závod,“ uvedla Bolová. Dosažený čas je jejím absolutním maximem, na hladké čtvrtce pod otevřeným nebem má osobní rekord 49,44. Na stejné trati s překážkami je evropskou rekordmankou časem 52,03.


Pokračovat ve čtení

Podobné články