spojene-staty-daruji-cesku-dalsich-200-milionu-dolaru-na-vojenskou-pomoc

Spojené státy darují Česku dalších 200 milionů dolarů na vojenskou pomoc

author
1 minute, 58 seconds Read

Spojené státy darují Česku dalších 200 milionů dolarů na vojenskou pomoc; Zdroj foto: ČTK

„Jsem potěšen, že mohu oznámit, že USA poskytne Česku dalších 200 milionů dolarů z fondů pro financování zahraniční armády. Tyto finance jsou určeny k vybudování kapacit našich českých spojenců k odstrašování a obraně proti zvýšené hrozbě ze strany Ruska a k náhradě vojenských kapacit, které Česko poskytlo nebo poskytne Ukrajině,“ uvedl Sabet. Toto financování navazuje na 106 milionů dolarů (2,3 miliardy korun), které Spojené státy oznámily v září 2022.

Velvyslanectví USA a experti americké vlády ve Washingtonu budou úzce spolupracovat s českými partnery, česká vláda tyto nedávno oznámené finanční prostředky použije k dalšímu posílení obranyschopnosti Česka.

Sabet je v Česku pobývá od konce ledna. Své pověřovací listiny prezidentu Miloši Zemanovi předal ve středu. „Mé jmenování velvyslancem České republiky je pro mě životní ctí,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci novinářům. Uvedl také, že se ještě tento týden setká s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti).

Předmětem rozhovoru s Lipavským by podle Sabeta měl být zejména význam vztahu mezi Amerikou a Českem i společné zájmy obou zemí. Velvyslanec USA má v následujících dnech v plánu také schůzky dalším diplomaty, politiky i představiteli občanské společnosti. Datum setkání s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem však Sabet na tiskové konferenci neprozradil. 

Podle velvyslance bude k jeho prioritám při výkonu funkce patřit zejména bezpečnost. „Češi dobře ví, že demokracie není samozřejmost a proto je zásadní, abychom investovali do její obrany. Tato slova nikdy nebyla pravdivější, vzhledem k tomu, že se blížíme k výročí roku od napadení Ukrajiny,“ uvedl. Sabet na schůzce s novináři také vyzdvihl Českou pomoc ukrajinským uprchlíkům. 

Posledním americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, na konci roku 2020 však oznámil, že se této pozice s nástupem nového prezidenta Joea Bidena vzdá. Od té doby byl post velvyslance USA v Praze neobsazený, ambasádu dočasně vedla chargé d’affaires Christy Agorová. Sabet ve čtvrtek zdůraznil, že je mu ctí zastupovat v Praze právě Bidena.


Pokračovat ve čtení

Podobné články