primatorem-prahy-se-stal-svoboda,-podporilo-ho-i-ano.-nebude-stihat,-boji-se-opozice

Primátorem Prahy se stal Svoboda, podpořilo ho i ANO. Nebude stíhat, bojí se opozice

author
4 minutes, 58 seconds Read

Primátorem Prahy se stal Svoboda, podpořilo ho i ANO. Nebude stíhat, bojí se opozice; Zdroj foto: Jakub Plíhal

„Děkuji všem za projevy přízně. Skutečnost, že naše město má primátora, je po těch měsících dobrá zpráva. Volba primátora je začátek nového díla, tvrdé práce a změn. Slibuji, že já i koalice se okamžitě dáme do práce,“ řekl Svoboda, který je zároveň poslancem, předsedou výboru pro zdravotnictví, přednostou gynekologické kliniky, členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, přednostou gynekologické kliniky a vysokoškolským učitelem.

Ve svém projevu po zvolení sdělil, že si troufá říct, že ví, co Pražané potřebují. Nikdo podle něho ale nedokáže řídit více než milionové město sám a věří, že nové vedení města to společně zvládne. Zdůraznil také nutnost prohloubit spolupráci s vládou. „Praha není jen největší, ale hlavní město. Je to vizitka našeho státu, svébytný organismus, který musí být navázán na vládu a spolupracovat s ní, protože celou řadu věcí nedělá Praha pro sebe, ale pro celý stát,“ řekl.

Za prioritu kromě dopravy pro toto volební období označil energetickou soběstačnost a stavbu budovy nové filharmonie. Své předchůdce pochválil, že projekt výrazně posunuli. 

Zastupitelé po několikahodinové diskusi zvolili pět náměstků primátora a stejný počet radních. Pro zvolení do městské rady hlasovalo u každého z kandidátů vždy 36 z 65 městských zastupitelů. V jedenáctičlenné městské radě má pět zástupců Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Piráti čtyři a STAN dva. Zastupitelé krátce před polednem zvolili primátorem lídra Spolu Bohuslava Svobodu (ODS). Koalici v diskusi kritizovala opozice.

Prvním náměstkem pro dopravu se stal nyní už bývalý primátor a lídr Pirátů Zdeněk Hřib. Jeho prioritou je posílit a zkvalitnit MHD, pokračovat ve výstavbě metra D, městského okruhu či usilovat o přípravu vlakové trati do Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. „Stranou pozornosti by neměla zůstávat ani pěší doprava. Pěší pohyb je přece jen nejpřirozenější a musíme myslet na to, že ne všichni pěší jsou mladí, zdraví muži, kteří nemají žádné obtíže,“ představil Hřib. 

Náměstkyní pro sociální věci, bydlení a zdravotnictví je starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). Lídr STAN a bývalý radní TOP 09 Petr Hlaváček zůstává náměstkem pro územní a strategický rozvoj.

Náměstkyní pro životní prostředí se stala Jana Komrsková (Piráti). Plánuje pokračovat ve výsadbě půl milionu stromů a slíbila vybudovat bioplynovou stanici. Také chce podporovat udržitelné projekty jako takzvané swapy, při kterých si zákazníci mezi sebou vyměňují věci. 

Posledním primátorovým náměstkem se stal Jiří Pospíšil (TOP 09). Bude mít na starosti novou gesci – animal welfare, tedy zlepšování podmínek pro zvířata. Kromě toho pod něj bude spadat cestovní ruch a kultura. Za nejdůležitější projekt v této oblasti označil rekonstrukci Divadla na Vinohradech.

„Bude potřeba zajistit kompletní financování tohoto projektu a investici spustit. Pokud se nám to podaří, můžeme se v tomto volebním období chýlit k dokončení rekonstrukce,“ přiblížil Pospíšil, který si ponechává i funkci europoslance, za což čelí stejně jako Svoboda kritice. Jako jediný náměstek bude neuvolněný, tedy ne na plný úvazek.

Svobodovi zůstane na Prahu šest dnů, kritizuje opozice

Opozice kritizovala v diskusi předcházející volbě jak novou koalici, tak samotného Svobodu. Tomu například vyčetli, že podle nich nebude mít kvůli svým dalším závazkům, zejména poslaneckému mandátu, čas na řízení města. Končící náměstek primátora a nyní již opoziční zastupitel Pavel Vyhnánek (Praha sobě) představil virtuální kalendář, v němž označil všechny Svobodovy povinnosti. Na řízení města mu tak zbývá šest dní v měsíci, uvedl Vyhnánek.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala uvedl, že Svoboda je natolik zkušený, aby posoudil souběh funkcí sám. „Dokáže se sám rozhodnout, které funkce s tím může spojit, a které ne. Už se vyjádřil, že řadu funkcí, které zastává a dělá dobře, opustí. Bude se naplno věnovat Praze,“ dodal Fiala. Svoboda oznámil, že se vzdá funkcí ve sněmovních výborech a opustí i post přednosty kliniky, poslancem ale chce zůstat.

Zastupitelé opozičního ANO kritizovali pouze samotnou koalici, Svobodu do funkce primátora naopak podpořili a všichni členové klubu ANO hlasovali pro jeho zvolení. Zastupitel ANO Patrik Nacher poukázal na to, že v minulém volebním období ODS jako opozice projekty Pirátů a Starostů kritizovala a nyní v nich s nimi mají pokračovat. Neumí si proto jejich spolupráci představit. 

Komunální volby v Praze loni na podzim vyhrála koalice Spolu, získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Piráti mají 13 zastupitelů a Praha sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů získal STAN a tři SPD. V opozici jsou ANO, Praha sobě a SPD.

Na koalici se domluvili zástupci Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN, kteří mají v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. Povolební vyjednávání trvala téměř pět měsíců, což je nejdéle v historii Česka.


Pokračovat ve čtení

Podobné články