cesky-soud-zastavil-trestni-stihani-dvou-manazeru-vytunelovane-mostecke-uhelne

Český soud zastavil trestní stíhání dvou manažerů vytunelované Mostecké uhelné

author
4 minutes, 4 seconds Read

Český soud zastavil trestní stíhání dvou manažerů vytunelované Mostecké uhelné; Zdroj foto: ČTK

„Bylo rozhodnuto o zastavení jejich trestního stíhání pro nepřípustnost, neboť začali vykonávat podmíněné tresty odnětí svobody a podmíněného peněžitého trestu, které jim byly uloženy ve Švýcarsku. Usnesení Městského soudu v Praze je pravomocné,“ potvrdil Aktuálně.cz mluvčí instance Adam Wenig. Soud takto rozhodl minulý měsíc.

Nejvyšší švýcarský soud loni v srpnu s konečnou platností vyměřil dva roky podmíněně pro Čmejlu a dvacetiměsíční podmínku pro Diviše. Oba muži na podzim požádali pražský městský soud, aby švýcarský verdikt přijal a jejich stíhání zastavil. Vyhověl jim senát soudkyně Silvie Slepičkové, která bude pokračovat ve vyřizování případu se zbylými obžalovanými.

Čmejla s Divišem se podíleli na možném podvodném ovládnutí a následné privatizaci Mostecké uhelné společnosti v letech 1998 a 1999 za vlády premiéra Miloše Zemana (tehdy ČSSD). Nejprve přes neprůhlednou strukturu firem vytáhli z důlní společnosti peníze, za které si potom koupili její klíčovou část. Menšinový podíl držený státem pak získali pod cenou.

Švýcarská prokuratura v akci

Čmejla s Divišem dostali ve Švýcarsku trest za podvod, nekalou správu a praní špinavých peněz. Původně soud v Bellinzoně uložil v roce 2013 Čmejlovi čtyři roky vězení a Divišovi tři roky a deset měsíců. Jak stojí výše, švýcarská nejvyšší instance jim loni tresty zmírnila na podmíněné. Čerstvým výrokem Městského soudu v Praze se pro oba kauza pravomocně uzavřela.

Švýcarská justice se případem zabývala kvůli tomu, že velká část finančních operací souvisejících s přípravou na ovládnutí Mostecké uhelné společnosti se odehrála právě na jejím území. Ostatní klíčové postavy kauzy poslala švýcarská justice do vězení, ale za mříže tam na uložených 16 měsíců nastoupil pouze Petr Kraus.

Antonín Koláček a Oldřich Klimecký trvali na tom, aby jejich případ projednal český soud. První z nich by jinak strávil ve Švýcarsku čtyři roky a čtyři měsíce ve vězení a Klimecký by skončil za mřížemi na osmnáct měsíců. U pražského městského soudu je s nimi obžalovaný ještě bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora.

Už loni na podzim se očekávaly závěrečné řeči, ale Antonín Koláček vypověděl plnou moc svým advokátům. Hlavní líčení se muselo odložit. Pokračovat se má několika jednáními v březnu a červnu. „S ohledem na stadium trestního řízení lze očekávat možnost závěrečných řečí a další průběh nelze předvídat,“ dodal mluvčí soudu Wenig.

U soudu vypovídal i prezident Zeman

Příběh podvodné privatizace Mostecké uhelné se začal odvíjet na jaře 1998, když její podíl začal skupovat neznámý investor. V průběhu roku získal 49,98 procenta akcií. K jejich nabytí se pak přihlásila údajná americká investiční skupina Appian Group, za níž však stáli obžalovaní manažeři.

Peníze na transakci získali přímo z důlní společnosti, šlo o peníze určené na budoucí rekultivaci těžbou zasažené krajiny. Takto měli vytáhnout z Mostecké uhelné několik miliard korun. Následně prostřednictvím jiné společnosti, Investenergy, koupili od státu se souhlasem Zemanovy vlády jeho podíl ve výši 46 procent za 650 milionů.

Podle obžaloby přitom manažeři před vládou tajili, že právě oni jsou skutečnými vlastníky klíčové části podniku. Účelově také měli čekat, až cena akcií držených státem klesne. Cenné papíry tak místo 615 korun za kus pořídili za 158 korun. Státnímu rozpočtu tak měli podle žalobce způsobit škodu ve výši 3,2 miliardy korun.

Hlavní líčení začalo u Městského soudu v Praze v dubnu 2017. Prostřednictvím videokonference předloni v červnu vypovídal také prezident Miloš Zeman. Uvedl, že prodej menšinového podílu byl správný krok. „Nikdo z nás neměl žádný zásadní důvod dívat se na podrobnosti v té firmě. Byli jsme rádi, že se jí zbavíme,“ uvedl tehdy mimo jiné.


Pokračovat ve čtení

Podobné články