byvaly-sef-svetoveho-hokeje-fasel-ziskal-v-rusku-obcanstvi.-chce-tam-pestovat-jablka

Bývalý šéf světového hokeje Fasel získal v Rusku občanství. Chce tam pěstovat jablka

author
1 minute, 54 seconds Read

Bývalý šéf světového hokeje Fasel získal v Rusku občanství. Chce tam pěstovat jablka; Zdroj foto: Reuters

Fasel získal většinový podíl ve společnosti Alma Holding, jejímž spoluvlastníkem je ruský oligarcha Gennadij Timčenko, který má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a figuruje na sankčních seznamech západních zemí. Firma vlastní v Krasnodarském kraji na jihu Ruska zhruba 400 hektarů sadů.

Skutečnost, že Fasel získal ruské občanství, podle Interfaxu vyplývá z výpisu v obchodním rejstříku.

Fasel stál v čele světového hokeje v letech 1994 až 2021, po celou dobu byl také členem Mezinárodního olympijského výboru. Za jeho éry získalo Rusko třikrát právo pořádat mistrovství světa a jednou, poprvé v historii, také zimní olympijské hry. Během působení ve funkci Fasel opakovaně vyslovil uznání Putinovi a vídal se s ním i při neformálních příležitostech, připomněla stanice RFE/RL. V roce 2021 čelil Fasel kritice za to, že se v době protivládních protestů v Bělorusku setkal s tamním vůdcem Alexandrem Lukašenkem.

Vloni v březnu IIHF pověřila svoji etickou komisi, aby prošetřila Faselova vyjádření v souvislosti s válkou na Ukrajině a přezkoumala, zda coby doživotní čestný prezident organizace neporušil kodex federace. Fasel tehdy vyjádřil lítost nad rozhodnutím IIHF o vyloučení Ruska a Běloruska, které invazi na Ukrajinu podporuje, z mistrovství světa. Označil to za jeden z nejsmutnějších okamžiků v její historii.

„I během studené války hrál Sovětský svaz se Spojenými státy, s Kanadou. I v tak vypjaté situaci, jako je dnes, musí sport nést poselství míru a spojování lidí. Bylo mnoho příležitostí vyloučit někoho z IIHF, protože ve světě bylo mnoho válek, a teď to děláme. Je velmi smutné slyšet, co lidé chtějí dělat,“ řekl vloni Fasel, o němž tehdy ruská média také informovala jako o budoucím poradci Kontinentální hokejové ligy (KHL).

IIHF o závěrech z vyšetřování etické komise dosud neinformovala.


Pokračovat ve čtení

Podobné články