mel-byt-jednickou-draftu?-ptaji-se-v-nhl.-cech-nevidane-vali,-kouci-pripomina-hvezdu

Měl být jedničkou draftu? ptají se v NHL. Čech nevídaně válí, kouči připomíná hvězdu

author
3 minutes, 22 seconds Read

Měl být jedničkou draftu? ptají se v NHL. Čech nevídaně válí, kouči připomíná hvězdu; Zdroj foto: Reuters

Původně se řešilo, jestli Jiříček bude v červenci 2022 nejvýše draftovaným bekem. Nebyl. Předběhl ho – celkově druhý – Slovák Šimon Nemec.

Před Jiříčkem skončili ještě útočníci Cutter Gauthier, Shane Wright, Logan Cooley a samozřejmě celková jednička Juraj Slafkovský.

Kdyby si teď ale kluby mohly zmíněné hráče rozebrat znovu, možná by to dopadlo jinak. „Vybrali byste si Jiříčka jako celkovou jedničku, kdybyste se mohli vrátit? Zdá se, že Columbus natrefil na zlatou žílu, když po něm sáhl, protože jako nováček v AHL si vede fantasticky,“ podotkla stanice Sportsnet. 

Jestli Jiříček opravdu je výhrou v loterii, ukáže až čas. Faktem je, že od draftu sbírá prakticky jen úspěchy. Na přelomu roku byl vyhlášen nejlepším obráncem juniorského mistrovství světa, kde výrazně přispěl ke stříbru, první české medaili z této akce po dlouhých 18 letech.

V NHL Jiříček odehrál zatím jen dva zápasy, ale je spíš jen otázkou času, kdy do slavné soutěže pronikne nastálo. Na farmě v Clevelandu totiž navzdory věku dominuje.

Po 28 utkáních má na kontě skvělých 24 bodů (5+19). V bodech na zápas pak díky průměru 0,86 patří mezi deset nejproduktivnějších obránců soutěže. Mezi náctiletými zadáky už nemá konkurenci, druhým v pořadí je Švéd Simon Edvinsson s průměrem 0,49. 

Jiříček, který oslaví 20. narozeniny až v listopadu, tedy v průběhu příští sezony, dokonce podává jeden z nejlepších juniorských výkonů historie.

Z obránců-juniorů, kteří v dané sezoně AHL odehráli dvouciferný počet zápasů, si lépe než Jiříček vedli jen Shawn Anderson, jenž kariéru rozjížděl v 80. letech, a Erik Karlsson, nejlépe placený bek současnosti s roční gáží 11,5 milionu dolarů.

Český obránce, který v minulých dvou ročnících nastupoval za extraligovou Plzeň, tak farmářskou ligu pomalu přerůstá a míří do NHL, kde už odehrál dva duely. Další může přidat ve zbytku sezony, ale nejspíš jich nebude víc než sedm.

Při nepřekročení devítizápasové hranice se mu totiž start tříletého nováčkovského kontraktu o rok posune, což Columbusu přijde vhod. Jde i o to, že na farmě má víc prostoru pilovat svou hru.

Je pod dozorem trenérského asistenta Clevelandu Mikea Havilanda, který dřív pracoval na univerzitě nebo jako asistent v Chicagu, kde mu prošli pod rukama hvězdní beci jako Duncan Keith, Brent Seabrook nebo Dustin Byfuglien.

„Z kluků, s nimiž jsem pracoval, mi David nejvíc připomíná Byfugliena,“ řekl Haviland webu The Athletic. „Byfuglien byl větší, celkově robustnější, ale oba určitě mají ty stejné ofenzivní schopnosti, cit pro hru a soutěživost.“

„Dustyho jsem měl, když poprvé přišel do AHL. Jak jsem řekl, byl větší, ale co se týče šikovnosti, jsou si s Davidem velmi podobní,“ dodal 55letý kouč.

Byfuglien, který ukončil kariéru před necelými třemi roky, dosáhl v NHL na sezonní maxima 56 bodů a 20 gólů. Působil jako tank, často byl větší ofenzivní hrozbou než mnozí forvardi.

Nejde ale jen o útočení. Blue Jackets tak po Jiříčkovi chtějí, aby zapracoval na hře ve vlastním obranném pásmu nebo aby ještě zesílil a vyhrával co nejvíc soubojů. 

Pokud šéfy uspokojí, měl by v příštím ročníku pravidelně hrát za Columbus. Mnozí už s tím počítají. „Dostane se tam, protože strašně moc vyniká chytrostí a soutěživostí. Dlouho to bude výjimečný hráč,“ myslí si trenér Haviland.


Pokračovat ve čtení

Podobné články