my-na-olympiadu-patrime,-uprchlici-a-disidenti-ne,-mini-rusky-ministr-sportu

My na olympiádu patříme, uprchlíci a disidenti ne, míní ruský ministr sportu

author
1 minute, 14 seconds Read

My na olympiádu patříme, uprchlíci a disidenti ne, míní ruský ministr sportu; Zdroj foto: Reuters

Na vyloučení obou zemí z letních her v Paříži se shodli ministři sportu a další vrcholní představitelé 35 zemí včetně USA, Německa, Austrálie nebo České republiky na páteční on-line konferenci.

Reagovali tak na snahy Mezinárodního olympijského výboru (MOV) umožnit Rusům a Bělorusům start pod pěti kruhy. Sportovci obou zemí se od začátku invaze loni v únoru nesmí účastnit většiny mezinárodních soutěží.

Matycin se proti požadavku ohradil. „Jde o přímý zásah do chodu nezávislé mezinárodní sportovní organizace. Pokus ministrů diktovat podmínky účasti sportovců je zcela nepřijatelný,“ prohlásil.

Podle návrhu MOV by Rusové a Bělorusové mohli v Paříži startovat jako neutrální atleti. Jejich návrat do soutěží zdůvodnil prohlášením Organizace spojených národů, která vyloučení Rusů a Bělorusů označila za diskriminaci.

„V přímém přenosu vidíme snahu rozbít jednotu mezinárodního sportu i celé olympijské hnutí. Snahu, aby se sport stal nátlakovým nástrojem k řešení politických záležitostí,“ uvedl Matycin.

Za ponižující označil návrh polského ministra sportu Kamila Bortniczuka, podle kterého by mohl na olympijských hrách stejně jako v minulosti startovat tým uprchlíků, tvořený i ruskými a běloruskými disidenty.


Pokračovat ve čtení

Podobné články