na-severu-slovenska-je-kalamita,-lyzarska-strediska-ve-vysokych-tatrach-zavrela

Na severu Slovenska je kalamita, lyžařská střediska ve Vysokých Tatrách zavřela

author
2 minutes, 39 seconds Read

Na severu Slovenska je kalamita, lyžařská střediska ve Vysokých Tatrách zavřela; Zdroj foto: TASR/Profimedia

Slovenské ministerstvo vnitra v souvislosti se silným sněžením a větrem eviduje desítky mimořádných situací, jde zejména o nesjízdné silnice nebo ztížený přístup do obchodů a zdravotních středisek. Na některých místech jsou lidé bez dodávek elektrického proudu.

Na dálnici D1 směrem z Popradu na Prešov se srazilo osm aut, na tom samém místě, ale v opačném směru o něco později havarovalo 30 aut. Nehoda se obešla bez vážnějších zranění. Kvůli nulové viditelnosti, silnému větru a hustému sněžení silničáři pod Tatrami uzavřeli několik silničních tahů.

I v těch částech Slovenska, kde sněhová kalamita není, musí lidé počítat s následky nepříznivého počasí. V části okresu Veľký Krtíš na jihu země jsou záplavy.

Slovenská horská služba varuje před pohybem v horách. Čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí platí ve Vysokých a Západních Tatrách, v Nízkých Tatrách a na Malé Fatře. Polský Tatranský národní park na svých internetových stránkách informoval, že na žádost horské služby je kvůli špatnému počasí a lavinovému nebezpečí uzavřená celá polská strana Tater. Turisté nesmějí chodit na cesty pro pěší, trasy pro běžkaře ani na sjezdovky.

Podle televize TVN24 se situace v nejbližších dnech nezlepší. Průvodce po národním parku Tomasz Zajonc televizi řekl, že je to poprvé, co byl celý národní park uzavřený kvůli nebezpečí lavin. Vysvětlil, že v současné situaci už samotná přítomnost lidí v údolí může způsobit, že se ze svahů, které dolinu obklopují, může utrhnout lavina. A může být podle něho tak velká, že se nezastaví v údolí, ale až na protější stráni.

Také na polské straně Beskyd horská služba odrazuje od výletů do hor a varuje, že kvůli tomu, že většina cest je zavátých, by měli záchranáři problém dostat se k turistům v nesnázích. Na zemi leží asi metrová vrstva sněhu, někde jsou ale dvoumetrové závěje.

Ve Slezském vojvodství ve vsi Cisiec se v sobotu ráno vyvrátil strom na rodinný dům. V jeho troskách našli hasiči mrtvou starší ženu. V tomto polském regionu bylo v sobotu ráno bez dodávek elektřiny více než 10 tisíc domácností.

Špatná situace panuje v dopravě na jihovýchodě Polska. Problémy jsou na hlavním silničním tahu vedoucím od Krakova směrem na Zakopané, kde mají auta problémy v kopcích a tvoří se dlouhé kolony. Ucpaná je i silnice vedoucí od slovenské hranice do Nowého Targu, protože na ní uvázly kamiony. I když silničáři sníh odhrnují, vítr cesty znovu zavane.


Pokračovat ve čtení

Podobné články