masivni-ofenziva-na-vyroci-invaze.-ukrajine-hrozi-utok-dalsiho-pulmilionu-vojaku

Masivní ofenziva na výročí invaze. Ukrajině hrozí útok dalšího půlmilionu vojáků

author
3 minutes, 13 seconds Read

Masivní ofenziva na výročí invaze. Ukrajině hrozí útok dalšího půlmilionu vojáků; Zdroj foto: Reuters

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v rozhovoru pro britskou stanici BBC upozornil, že velký útok může přijít ke konci měsíce, 24. února bude první výročí invaze a o den dříve Rusko slaví Den obránců vlasti. Podobně hovořil už ve středu šéf ukrajinské Národní bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Ten uvedl, že očekává velký ruský nápor během několika týdnů.

Reznikov se domnívá, že Kreml nasadí do operace půl milionu vojáků bez ohledu na to, že úřady oficiálně mobilizovaly 300 tisíc Rusů. Už nyní Ukrajinci odhadují počet ruských vojáků, rozmístěných na východě a jihu země, na 320 tisíc.

Někteří z těch, kteří byli na podzim mobilizovaní, podstoupili dvouměsíční výcvik a nyní míří na frontu. Není jasné, zda pro všechny vojáky Rusko bude mít dostatečné vybavení a v jakém stavu se nachází technika nedávno vytažená ze skladů.

Kyjev mezitím naléhá na spojence, aby urychlili dodávky dalších těžkých zbraní. V první vlně má Ukrajina dostat 120 až 140 tanků, německé stroje Leopard 2, americké Abrams M1 a britské Challenger 2. Francie slíbila dodat své tanky Leclerc, ale zatím nejsou na cestě.

Ofenziva z východu

Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj řekl, že ukrajinská armáda nutně potřebuje 300 tanků, 600 až 700 bojových vozidel pěchoty a 500 houfnic.

Plány na velkou pozemní ofenzivu zřejmě souvisí se změnou na postu velitele ruských operací na Ukrajině. V lednu velení převzal přímo náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov, který v této funkci nahradil generála Sergeje Surovikina. Gerasimov je považován za organizátora pozemních tažení, zatímco Surovikinova doména jsou letecké údery. Řídil je například během ruské vojenské intervence v Sýrii.

Co se týká směru útoku, očekávají Ukrajinci hlavně ofenzivu na východě země v Doněcké a Luhanské oblasti. Ruští vojáci v posledních dnech zintenzivnili bombardování měst Bachmut, Vuhledar a Avdijivka, které Ukrajinci stále brání.

„Hlavně se bráníme“

Experti z Institutu pro studium války (ISW) soudí, že útok ze severu z Běloruska není pravděpodobný, protože tam Rusko v současné době dost vojáků a techniky nemá. Bývalý velitel pozemních sil polské armády Waldemar Skrzypczak v rozhovoru v polské televizi uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin zřejmě rezignoval na dobytí Kyjeva a ovládnutí celé Ukrajiny. Soustředí se podle něj jen na východ země.

„Chystají ofenzivu brzy, protože vědí, že později bude mít Ukrajina nové zbraně,“ řekl generál ve vysílání televize Polsat.

Společnost Rochan Consulting, monitorující válku, uvádí, že intenzita ruského dělostřeleckého ostřelování východní Ukrajiny tento a minulý týden vzrostla o třetinu ve srovnání s předchozím obdobím. „Je jasné, že Rusko není spokojeno s rozsahem ukrajinského území, které má nyní pod kontrolou,“ píše ve své analýze deník New York Times.

Ukrajinský vojenský analytik Mykola Siruk v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že Putin podle jeho informací touží po ovládnutí Donbasu, tedy celé Doněcké a Luhanské oblasti, do konce března. „Dynamika války se oproti podzimu změnila v tom, že nepokračujeme v ofenzivách. Ano, na podzim jsme dobyli část Doněcké oblasti, velkou část Charkovské oblasti a Cherson, ale teď se hlavně bráníme,“ uvedl Siruk.

Video: Zběhlý wagnerovec prosí o azyl v Norsku (2. 2. 2023)


Pokračovat ve čtení

Podobné články