prisne-strezene-hroby.-novinari-v-rusku-zmapovali-hrbitov-wagnerovy-armady-trestancu

Přísně střežené hroby. Novináři v Rusku zmapovali hřbitov Wagnerovy armády trestanců

author
5 minutes, 28 seconds Read

Přísně střežené hroby. Novináři v Rusku zmapovali hřbitov Wagnerovy armády trestanců; Zdroj foto: Reuters

Reportéři Reuters navštívili ves Bakinskaja v Krasnodarském kraji na konci ledna, na hřbitově napočítali kolem 200 hrobů. Agentura identifikovala nejméně 39 mrtvých, pochovaných zde a na dalších třech hřbitovech v blízkém okolí, a porovnala jejich jména s ruskými soudními záznamy, veřejně dostupnými databázemi a účty na sociálních sítích. Její zpravodajové také hovořili s příbuznými, přáteli a právníky některých mrtvých.

Ukázalo se, že mnoho z mužů pohřbených v Bakinské byli trestanci, které loni naverbovala Wagnerova skupina poté, co její zakladatel Jevgenij Prigožin slíbil vězňům prominutí trestů, pokud přežijí šest měsíců na frontě. Patřili mezi ně nájemný zabiják, vrazi, recidivisté a alkoholici.

Wagnerova skupina vězí už několik měsíců v krvavé a vyčerpávající bitvě o města Bachmut a Soledar na východě Ukrajiny. Západní a ukrajinští představitelé uvedli, že skupina využívá trestance jako „potravu pro děla“ k přemožení ukrajinské obrany.

Americké ministerstvo financí ve čtvrtek označilo Wagnerovu skupinu za nadnárodní zločineckou organizaci a uvalilo na ni další sankce. Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby ji již dříve označil za „zločineckou organizaci, která se dopouští rozsáhlých zvěrstev a porušování lidských práv“. V krátké veřejné odpovědi vládě USA Prigožin požádal Kirbyho, aby „vysvětlil, jaké zločiny Wagnerova skupina spáchala“.

Videa a fotografie hrobů se poprvé objevily na kanálech sociálních sítí v Krasnodarském kraji v prosinci. Reuters tyto snímky zkoumal a určil podle nich hřbitov ve vsi Bakinskaja. Prověřil přitom i satelitní snímky místa od společností Maxar Technologies a Capella Space.

Střežený hřbitov

Satelitní snímky ukazují, že pozemek s hroby žoldnéřů byl ještě loni v létě prázdný. Do konce listopadu tu byly tři řady hrobů a začátkem ledna byl hřbitov ze tří čtvrtin plný. Prakticky celý pozemek byl zaplněn 24. ledna.

Místní aktivista Vitalij Votanovskij, který pořídil první snímky a dokumentoval osud vojáků zabitých na Ukrajině a pochovaných na hřbitovech v Krasnodarském kraji, řekl, že viděl nákladní auto přivážející těla na hřbitov. Hrobníci mu řekli, že těla přivezli z Rostova na Donu, který leží poblíž ruských hranic s ukrajinskou Doněckou oblastí.

Když v lednu hřbitov navštívili reportéři Reuters, pozemek hřbitova byl oplocen a střežily jej bezpečnostní kamery. V tu dobu se tu konal další pohřeb.

Ruská státní tisková agentura RIA Novosti počátkem ledna zveřejnila záběry z Prigožinovy návštěvy hřbitova, na kterých se pokřižoval a položil květy na jeden hrob. Místním médiím řekl, že pohřbení si přáli, aby byli raději pochováni v kapli Wagnerovy skupiny u nedalekého města Gorjačij Ključ, než aby jejich těla předali a příbuzným. Pozemek na hřbitov poskytly místní úřady poté, co v kapli už nebylo místo pro další mrtvé, řekl Prigožin.

Reuters v roce 2019 informoval o existenci výcvikového tábora Wagnerovy skupiny ve vsi Molkino, ležící asi devět kilometrů od Bakinské.

Z 39 identifikovaných zabitých trestanců bylo deset odsouzeno za vraždu nebo zabití, 24 za loupež a dva za těžké ublížení na zdraví. Jiní byli odsouzeni za výrobu nebo obchodování s drogami či vydírání. Byli mezi nimi i občané Ukrajiny, Moldavska a separatistické Abcházie, která se s ruskou pomocí odtrhla od Gruzie. Dřevěné tabulky na jejich hrobech v Bakinské a třech blízkých hřbitovech ukazují, že muži zahynuli mezi červencem a prosincem 2022, v době vrcholící bojů bitvy o Bachmut.

Nejstaršímu pohřbenému bylo šedesát

Jedním z nejmladších žoldnéřů, pohřbených na nedalekém hřbitově Martanskaja, je Vadim Pušňa. Bylo mu pouhých 25 let, když 19. listopadu přišel o život. Pušňa byl v roce 2020 uvězněn za vykrádání garáží, vykradení obchodu s pivem a cementárny v rodném městě Gorjačij Ključ. Datum narození na Pušňově hrobě se shoduje s datem uvedeným na jeho účtech na sociálních sítích a v soudních záznamech.

Nejstarší pohřbený, Fail Nabijev, si odpykával jeden a půl roku ve vězeňském táboře č. 2 v Ivanovské oblasti, ležící asi 320 kilometrů na severovýchod od Moskvy. Šlo přinejmenším o jeho druhý pobyt za mřížemi. V květnu 2022 byl odsouzen v malebném turistickém městečku Suzdal za krádež strunové sekačky a brusky v celkové hodnotě 5500 rublů (asi 1730 Kč). Podle prosté dřevěné tabulky na hrobě, ozdobeném muslimským půlměsícem, Nabijev zemřel v říjnu, ani ne pět měsíců po odsouzení. Bylo mu 60 let.

Nabijevova manželka Olga Viktorovová potvrdila, že Nabijev padl během služby ve Wagnerově skupině ve válce proti Ukrajině. Řekla, že jejímu manželovi se blížil konec trestu odnětí svobody a že měl velké dluhy na kreditních kartách, které se nyní pokouší splatit. O tom, že se muž přidal k žoldnéřům, se dozvěděla až po jeho smrti. „Pořád měl bláznivé nápady. Byl to nenapravitelný optimista,“ řekla. Muž se podle ní domníval, že podnikne rychlý výlet na Ukrajinu a vydělá nějaké peníze.

Kreml, ruské ministerstvo obrany a správa ruských věznic na otázky související s tímto článkem agentuře Reuters neodpověděly. Ruská vláda v minulosti ocenila „odvážné a nezištné jednání“ bojovníků Wagnerovy skupiny. Prigožin, který se také nevyjádřil, již dříve řekl, že dává odsouzeným „druhou šanci na život“.

Video: Oligarcha Jevgenij Prigožin verbuje vězně do žoldnéřské Wagnerovy skupiny (15. 9. 2022)


Pokračovat ve čtení

Podobné články