obrazem:-sedm-klicniku-uzamklo-korunovacni-klenoty.-mezi-nimi-naposledy-i-milos-zeman

Obrazem: Sedm klíčníků uzamklo korunovační klenoty. Mezi nimi naposledy i Miloš Zeman

author
1 minute, 31 seconds Read

Obrazem: Sedm klíčníků uzamklo korunovační klenoty. Mezi nimi naposledy i Miloš Zeman; Zdroj foto: Richard Horák

K odemčení a zamčení dveří od Korunní komory se musí sejít sedm držitelů klíčů, jimiž jsou prezident a premiér, předsedové obou parlamentních komor, pražský arcibiskup, probošt svatovítské kapituly a pražský primátor. Pracovníci památkového odboru Hradu nejprve uložili klenoty do schrán, jejich ředitel Petr Kroupa informoval také klíčníky o průzkumu klenotů, jejich dokumentaci a provedení preventivních zákroků k jejich údržbě. Krátkou modlitbu pronesl pražský arcibiskup Jan Graubner a zazněl Svatováclavský chorál.

Korunovační klenoty si přišlo do katedrály sv. Víta na Pražském hradě při současném vystavení prohlédnout 33 836 lidí. Poslední zájemci o zhlédnutí klenotů stáli ve frontě v úterý, do katedrály přišlo během dne 4451 návštěvníků. Každý den přistoupily ke klenotům čtyři tisíce lidí, kteří museli vystát několikahodinovou frontu. Zájemců bylo obvykle více, katedrála však podle Hradu vyšší kapacitu nemá. Při výstavách ve Vladislavském sále byla podle Hradu kapacita asi tři tisíce lidí denně.

Výběrem katedrály se nyní připomínalo i první veřejné vystavení klenotů v roce 1929, umístěny byly v původní vitríně navržené architektem Josefem Gočárem. Součástí výstavy byla i vitrína s královským pláštěm s hermelínovým límcem a vitríny s koženými pouzdry na korunu, žezlo a jablko a s pohřebními klenoty Přemysla Otakara II., jejichž podoba je připomínkou nedochovaných insignií českých králů z rodu Přemyslovců.


Pokračovat ve čtení

Podobné články