samotka-opozicnika-navalneho-v-berline.-kopie-cely-stoji-u-ruskeho-velvyslanectvi

Samotka opozičníka Navalného v Berlíně. Kopie cely stojí u ruského velvyslanectví

author
1 minute, 33 seconds Read

Samotka opozičníka Navalného v Berlíně. Kopie cely stojí u ruského velvyslanectví; Zdroj foto: Reuters

Objekt ještě není otevřený a soudě podle fotografií se na něm provádějí poslední úpravy. Tvoří ho betonový kvádr se strohou místností uvnitř, do níž lze nahlédnout přes zamřížované dveře. Cela má malé okénko a je vybavena pryčnou, oprýskaným umyvadlem a tureckým záchodem, který není nijak oddělen od zbytku místnosti. Při otevření objektu, které je plánováno na dnešek, má na místě vystoupit Navalného spolupracovník Leonid Volkov a také opozičníkův bratr Oleg.

Navalného za posledního půl roku poslali na samotku desetkrát. Naposledy na silvestra na 15 dní za to, že se myl v nepovolený čas. Advokát Navalného Vadim Kobzev upozorňoval, že jeho klient pobývá v cele, přestože má vysokou horečku a kašel, a že se mu nedostává zdravotní pomoci.

Navalnyj si odpykává několikaletý trest v trestanecké kolonii ve Vladimirské oblasti východně od Moskvy. Kritici režimu ruského prezidenta Vladimira Putina považují obvinění proti opozičníkovi za vykonstruovaná a politicky motivovaná.

V polovině ledna uplynuly dva roky od Navalného zatčení. Policie opozičního lídra zadržela bezprostředně po jeho návratu z Německa, kde se léčil z následků otravy bojovou jedovatou látkou ze skupiny novičok, kterou utrpěl v Rusku. Navalnyj otravu přičítá ruské tajné službě FSB a přímo Putinovi. Kreml to popírá a zpochybňuje samotný fakt, že byl opozičník otráven. Zjištění západních expertů, kteří potvrdili přítomnost bojové látky v Navalného organismu, nicméně vedla Západ k uvalení dalších sankcí na Rusko.


Pokračovat ve čtení

Podobné články