lehecka-statecne-bojoval,-ale-sance-promrhal.-utok-na-zivotni-semifinale-tak-nevysel

Lehečka statečně bojoval, ale šance promrhal. Útok na životní semifinále tak nevyšel

author
3 minutes, 0 seconds Read

Lehečka statečně bojoval, ale šance promrhal. Útok na životní semifinále tak nevyšel; Zdroj foto: Reuters

Nasazená trojka se probojovala v Melbourne mezi čtyři nejlepší hráče potřetí za sebou a celkově počtvrté. O finále si Tsitsipas zahraje s Karenem Chačanovem z Ruska.

Jednadvacetiletý Lehečka neprolomil ani jednou v utkání soupeřův servis, přitom k tomu měl osm šancí, naopak o něj dvakrát přišel.

Nenapodobil Tomáše Berdycha, který se v letech 2014 a 2015 dostal na melbournském turnaji mezi nejlepší čtveřici. I tak český tenista prožil nejvydařenější grandslamové vystoupení v kariéře. Dosud neprošel na turnajích „velké čtyřky“ přes první kolo.

„Kdyby mi někdo řekl před turnajem, že tu budu hrát čtvrtfinále, určitě bych to bral. Teď je to ale trochu hořkosladké, protože si ten úspěch nedokážu užít. V tuhle chvíli je těžké říct, jak velkou mám radost,“ citovala Lehečku agentura Reuters.

Proti Tsitsipasovi držel Lehečka krok v esech (7:9), v poměru vítězných míčů soupeře přehrál 38:36. Zaznamenal 32 nevynucených chyb, soupeř jich měl 28.

Lehečku čeká výrazný posun v žebříčku ATP. Ze současné 71. příčky si polepší zhruba o třicet míst. Tsitsipas by se v případě triumfu na Australian Open stal novou světovou jedničkou. Do semifinále s Chačanovem vstoupí s pozitivní vzájemnou bilancí 5:0.

„Bylo to trochu jiné než v předchozích zápasech. Hlavní bylo, že jsem v klíčových chvílích volil dobrá řešení. Byl to jeden z nejnáročnějších třísetových zápasů, které jsem tu odehrál. Jiří prožil výborný turnaj. Na téhle úrovni je krátce, ale přeji mu vše nejlepší,“ řekl na kurtu Tsitsipas.

Utkání před zraky legendárního Roda Lavera začal lépe Tsitsipas. Lehečka přišel hned o první servis a spolehlivě podávající Řek tento brejk dotáhl až k zisku první sady. Český tenista přišel o úvodní sadu potřetí za sebou.

Ve druhém setu si Lehečka vypracoval ve čtvrté hře pět brejkbolů na vedení 3:1. Tsitsipas je však odvrátil a další možnosti už mladoboleslavskému rodákovi nedal. Sada dospěla do zkrácené hry, kde Řek získal brzy vedení 4:0 a tie-break ovládl 7:2.

„Tie-break byl asi klíčový. Soupeř se díky němu mohl vrátit do zápasu a já bych měl naopak starosti. Na druhou stranu jsem to viděl jako šanci získat náskok a určitou jistotu,“ uvedl Tsitsipas.

Také ve třetí sadě měl Lehečka tři šance na to soupeře připravit o servis. Za stavu 3:3 vedl český tenista 40:0, Tsitsipas ale důležité chvíle znovu ustál a v závěru udeřil. V závěrečné desáté hře, když Lehečka servíroval za stavu 4:5 na udržení v zápase, si vypracoval mečbol, který po dvou hodinách a 19 minutách využil.

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open v Melbourne (tvrdý povrch, dotace 76,5 milionu australských dolarů):

Muži:

Dvouhra – čtvrtfinále: Tsitsipas (3-Řec.) – Lehečka (ČR) 6:3, 7:6 (7:2), 6:4, Chačanov (18-Rus.) – Korda (29-USA) 7:6 (7:5), 6:3, 3:0 skreč.

Ženy:

Dvouhra – čtvrtfinále: Azarenková (24-Běl.) – Pegulaová (3-USA) 6:4, 6:1, Rybakinová (22-Kaz.) – Ostapenková (17-Lot.) 6:2, 6:4.

Junioři:

Dvouhra – 2. kolo: Filip (ČR) – Zimnoch (Ukr.) 6:3, 6:3, Tjukajev (Rus.) – Mrva (9-ČR) 6:3, 6:4.


Pokračovat ve čtení

Podobné články