v-cesku-v-sobotu-padaly-stare-teplotni-rekordy,-na-jihu-namerili-temer-24-stupnu

V Česku v sobotu padaly staré teplotní rekordy, na jihu naměřili téměř 24 stupňů

author
1 minute, 24 seconds Read

V Česku v sobotu padaly staré teplotní rekordy, na jihu naměřili téměř 24 stupňů; Zdroj foto: Shutterstock

Teplotní rekordy pro 29. říjen padly zhruba na polovině stanic, které měří 30 a více let. Nad 22 stupňů se v sobotu teplota dostala v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku, kde naměřili 22,8 stupně. O tři desetiny stupně chladněji bylo ve Vimperku na Prachaticku. Informoval o tom Filip Smola z Českého hydrometeorologického ústavu.

O výjimečnosti sobotního počasí svědčí fakt, že teplotní maxima pro předposlední říjnový den padla zhruba na šesti desítkách stanic s alespoň třicetiletou délkou záznamů. Nejčastěji to bylo v Jihočeském a Plzeňském kraji.

Na jihu nejtepleji od roku 1960

Kromě Husince, Rožmitálu a Vimperku padlo dosavadní teplotní maximum pro 29. říjen například v Českých Budějovicích-Rožnově, kde měří teplotu 138 let. V sobotu tam bylo 22 stupňů, o 0,2 stupně tepleji než v dosud rekordním roce 1960.

Nové maximum mají po sobotě také na pražském Karlově nebo v Klatovech. Na Karlově se rtuť v teploměru vyšplhala na 20,6 stupně, přičemž dosavadní maximum z roku 1937 bylo 19,4 stupně Celsia. V Klatovech byl překonán rekord z 29. října 1943, který měl hodnotu 17,2 stupně. V sobotu tam naměřili 19,9 stupně Celsia. Obě stanice přitom patří mezi „stoleté.“ V Klatovech měří 107 let, v Praze na Karlově 101 let.

Teplotní rekordy padaly v Česku už ve čtvrtek a v pátek. A vlna nadprůměrně teplého počasí má podle meteorologů pokračovat i v neděli. „Oblačnosti bude málo a na Šumavě/Pošumaví možná naměříme až 25 stupňů Celsia,“ uvedl v sobotu ČHMÚ na Twitteru. 


Pokračovat ve čtení

Podobné články