messiho-cerny-plast?-oslava-a-velka-pocta-od-samotneho-emira,-vysvetlili-poradatele

Messiho černý plášť? Oslava a velká pocta od samotného emíra, vysvětlili pořadatelé

author
2 minutes, 19 seconds Read

Messiho černý plášť? Oslava a velká pocta od samotného emíra, vysvětlili pořadatelé; Zdroj foto: Reuters

Na většině fotek z oslav na pódiu tak má na sobě argentinský kapitán černý háv, který překrývá argentinský dres. Mezi převzetím poháru a samotným vypuknutím oslav navíc došlo k rozpačitému momentu.

Gesto kritizovali diváci na sociálních sítích i známí fotbalisté. „Proč? Nebyl k tomu vůbec důvod,“ divil se situaci někdejší reprezentant Argentiny Pablo Zabaleta. „Připravili je o důležitý moment. Nelíbilo se mi to, to mohou udělat později v šatně,“ rozčiloval se Bastian Schweinsteiger. Divil se třeba také Gary Lineker.

Tradičnímu plášti se v arabštině říká bišt a nosí jej katarský emír. Bývá ušitý z jemného a lehkého materiálu s obšitím z pravého zlata.

Bišt je obvyklý především v zemích Perského zálivu a po staletí je symbolem výjimečných událostí. V arabském světě je vnímán jako symbol uznání a respektu. Pocty nosit bišt se dostane obvykle jen velmi významným politikům nebo šejkům.

„Nosí jej královská rodina, hodnostáři, případně významní ženichové na svatbách či studenti po promocích,“ vysvětlil pro Al Džazíru vyučující islámských studií z Univerzity v Exeteru Mustafa Baig.

„Pocty obléct si bišt se dostane jen několika lidem. Chtěli tím Messiho poctít. Je to symbol cti a druh kulturního přijetí,“ dodal Baig. „Byla to výjimečná příležitost, takže tím chtěli vyjádřit svou úctu.“

Generální tajemník organizační komise MS Hasan al-Tawádí akt s pláštěm komentoval následovně: „Jsou to šaty pro oficiální příležitosti a oslavy. Toto byla oslava Messiho.“

Na podivování se novinářů a komentátorů ze Západu nad nezvyklou situací citlivě reagovaly některé osobnosti arabského světa.

„Jestli chcete vědět, kteří novináři jsou malicherní a rasističtí, podívejte se na ty, které popudilo, že Jeho Výsost dala Messimu bišt. Byl to znak respektu a úcty, ale je naštve každý malý kousek naší kultury,“ rozlítilo mediálního magnáta Chalífa al Harúna.

Přidal se i britský komentátor a výzkumník Robert Carter. „Fiasko s Messiho róbou nás naučilo dvě důležité věci. Zaprvé, Arabové jsou dobrosrdeční a neuvěřitelně velkorysí. Zadruhé, evropští novináři jsou ignorantští štváči,“ napsal na Twitter.


Pokračovat ve čtení

Podobné články