zdechovsky-celi-otazkam-kvuli-sve-ceste-do-bahrajnu.-tvrdi,-ze-nepochybil

Zdechovský čelí otázkám kvůli své cestě do Bahrajnu. Tvrdí, že nepochybil

author
2 minutes, 36 seconds Read

Zdechovský čelí otázkám kvůli své cestě do Bahrajnu. Tvrdí, že nepochybil; Zdroj foto: Aktuálně.cz

Zdechovský letos v dubnu odjel do blízkovýchodní země na neohlášenou návštěvu, zjistil The Guardian, a setkal se tam s představiteli bahrajnské obchodní komory. Cestu europoslanec označil za soukromou, kterou si hradil sám, nemusel ji proto uvádět v systému Evropského parlamentu. Europoslanci musí podle pravidel hlásit takové cesty, které platí třetí strana.

Nic nenasvědčuje tomu, že by Bahrajn nebo Zdechovský jednali protizákonně, zdůraznil deník The Guardian. Zdechovský řekl, že žádná pravidla neporušil a na nahlášení cesty v zájmu transparentnosti pracuje. „Čelím otázkám a vše deklaruji, vše transparentně dokládám,“ uvedl europoslanec.

Na téma možného ovlivňování chodu Evropského parlamentu zájmy skupin ze zemí mimo unijní sedmadvacítku se nyní upírá pozornost kvůli korupčnímu skandálu, který minulý pátek odstartovala série policejních razií a zadržení v Bruselu.

Několik současných či bývalých poslanců a pracovníků Evropského parlamentu v kauze čelí podezření, že výměnou za peněžité i jiné dary sloužili zájmům Kataru. EP kvůli tomu v úterý zbavil funkce místopředsedkyně řeckou europoslankyni Evu Kailiovou, jednu ze zadržených osob. Ta trvá na své nevině, zapojení odmítl i Katar.

Evropská lidová strana se ve středu už před publikací zjištění listu The Guardian podle tiskového servisu české delegace v souvislosti s aférou kolem Kailiové rozhodla, že se nebude účastnit „žádných příprav, jednání, rozpravy ani hlasování na plénu“ ohledně naléhavých usnesení, zejména těch souvisejících se zahraničněpolitickými postoji parlamentu.

Zdechovský je jedním ze spoluautorů návrhu rezoluce, o které má Evropský parlament hlasovat ve čtvrtek. Týká se vězněného obhájce lidských práv Abdalhádího Chavádži, který si odpykává doživotní trest za účast na protivládních protestech v roce 2011.

Podle The Guardianu rezoluce překvapila tím, že je v ní Chavádža veden jako „politický oponent“, člen teroristické skupiny a v textu se vůči němu opakují oficiální obvinění. Ty už v roce 2012 Organizace spojených národů označila za vágní a zpochybnila jejich oprávněnost.

Dánská liberální europoslankyně Karen Melchiorová uvedla, že „jednostrannost rezoluce lidovecké frakce vyvolává určité pochybení“. Obvinění z terorismu má podle ní za cíl pošpinit Chavádžův obraz. „Je to velmi podobné tomu, jak by to pojala bahrajnská vláda,“ citoval The Guardian europoslankyni.

„Kolegové se snaží vyvolat bouři ve sklenici vody,“ řekl Zdechovský, podle kterého jsou obvinění z jednostrannosti neoprávněnou kritikou. Zopakoval pozici zmíněnou v rezoluci, tedy že je Chavádža politický oponent bahrajnské vlády.

Video: „Nehrajte hry a nemluvte jen o Havlovi.“ Fiala se v europarlamentu dočkal ostrého útoku (19. 5. 2022)


Pokračovat ve čtení

Podobné články