vychod-ceska-ceka-v-noci-silny-mraz,-teploty-mohou-klesnout-pod-minus-12-stupnu

Východ Česka čeká v noci silný mráz, teploty mohou klesnout pod minus 12 stupňů

author
1 minute, 46 seconds Read

Východ Česka čeká v noci silný mráz, teploty mohou klesnout pod minus 12 stupňů; Zdroj foto: Reuters

Teploty v neděli večer mohou podle meteorologů klesat pod minus 12 stupňů Celsia při déletrvající zmenšené oblačnosti. „Nejnižší teploty budou večer a v první polovině noci. Ve druhé polovině noci budou mrazy zmírňovat,“ uvedli. Výstraha před silným mrazem platí pro část Jihomoravského kraje a celý Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj od nedělních 18:00 do pondělních 06:00.

Silnou ledovku s tloušťkou až dva milimetry očekává ČHMÚ v Ústeckém kraji a částech Karlovarského a Libereckého kraje. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí tam trvá od pondělních 08:00 do půlnoci. O stupeň nižší výstraha před ledovkou pak platí ve stejnou dobu i v ostatních regionech Čech. Kvůli možné vysoké nehodovosti a zvýšenému nebezpečí úrazu při chůzi doporučují meteorologové omezit vycházení ven a jízdy autem.

Silný vítr s nárazy do 70 kilometrů za hodinu bude v pondělí a v úterý foukat na severní Moravě, ve Slezsku, na Českomoravské vrchovině a na Frýdlantsku, na horách to může být až 90 kilometrů za hodinu. V oblasti Českomoravské vrchoviny, na severní Moravě a ve Slezsku bude vítr místy vytvářet sněhové jazyky a podle meteorologů bude přispívat i k tvorbě silné námrazy s tloušťkou nad tři centimetry. Meteorologové upozorňují na nebezpečí lámání větví, stromů a stožárů elektrických vedení, trhání drátů elektrických vedení a komunikačních rozvodů. Při oblevě pak hrozí zranění v důsledku padajících kusů námraz, doporučují proto nepohybovat se a neparkovat pod stromy, stožáry a dráty elektrických vedení.

V zemi panuje mrazivé počasí celý týden, například v neděli na jihu Čech padlo několik rekordů pro 18. prosinec. Na stanici Perla u Kvildy naměřili meteorologové minus 27,5 stupně Celsia. Rekordní hodnotu z roku 2017 tam ve stejný den mráz překonal o 2,5 stupně.


Pokračovat ve čtení

Podobné články