utajeny-polarni-klenot.-mesto-„na-konci-sveta“-napaji-jaderna-elektrarna-na-lodi

Utajený polární klenot. Město „na konci světa“ napájí jaderná elektrárna na lodi

author
2 minutes, 14 seconds Read

Utajený polární klenot. Město "na konci světa" napájí jaderná elektrárna na lodi; Zdroj foto: Consfone (CC BY-SA 4.0)

V minulosti se v Peveku, který se nachází odtržený od civilizace na pobřeží Východosibiřského moře, těžilo zlato i cín. Většinu těžebních prací tehdy za éry Sovětského svazu vykonávali především vězni z gulagů. Nyní ale velká část dolů již zanikla. 

„Cín už nikdo nepotřeboval, protože bylo levnější ho koupit v Číně,“ popisuje v reportáži Zoja Sopková, tamní zdravotní sestra. „Podél dálnice vzniklo hodně osad, ty ale pak byly opuštěny. A stále se likvidují. Lidé před odjezdem zapečetili své domy v naději, že se vrátí. Byl to velmi žalostný pohled,“ dodává.

V současnosti ve městě žije přibližně čtyři tisíce obyvatel, což je asi čtvrtina původní populace za sovětské éry. Někteří z nich se stále věnují tradičnímu pastevectví a zvykům, které jsou pro oblast typické. „Nyní už máme k dispozici nová vozidla jako například sněžné skútry. A lidé už nejsou cvičeni k jízdě na sobech, používají traktory,“ popisuje Sopková.

Jedním z hlavních problémů je v současnosti podle obyvatel špatná dostupnost a odlehlost města. „Kéž by tu bylo silniční spojení s jinými městy, aby sem člověk mohl jet, kdykoli potřebuje. Dá se sem dostat jen letadlem, což je velmi drahé,“ podotýká jeden z místních Jafar Seyidov a zdůrazňuje, že se v oblasti nachází krásná zákoutí podobná jako ve Skandinávii nebo na Islandu.

Někteří lidé nicméně přijíždějí do Peveku kvůli práci v první ruské plovoucí elektrárně Akademik Lomonosov. Jedná se o nejseverněji položenou jadernou elektrárnou na světě, která je umístěná na lodi u břehů Peveku. Na svoji trvalou základnu dorazila před třemi lety a nahradila tamní stárnoucí uhelné a jaderné elektrárny, které na Čukotce dodávaly elektřinu více než 50 tisícům lidí.

Plovoucí elektrárna, kterou provozuje ruská státní společnost Rosatom, byla navržena tak, aby byla schopná dodávat elektřinu do těžce dostupných oblastí Ruska. Může fungovat bez přestávky a potřeby doplnit palivo tři až pět let. Je vybavena dvěma tlakovodními reaktory, schopnými vyrábět až 70 MW elektřiny, což dokáže zásobit až stotisícové město. Plavidlo je 144 dlouhé a 30 metrů široké.


Pokračovat ve čtení

Podobné články