tankujeme-za-predvalecne-ceny,-zatimco-jinde-benzin-zdrazuje,-rika-fiala-o-roce-vlady

Tankujeme za předválečné ceny, zatímco jinde benzín zdražuje, říká Fiala o roce vlády

author
4 minutes, 8 seconds Read

Tankujeme za předválečné ceny, zatímco jinde benzín zdražuje, říká Fiala o roce vlády; Zdroj foto: Jakub Plíhal

„Naše země se v důsledku ruské agresivní války na Ukrajině potýká s řadou obrovských výzev, které jsme si ještě nedávno nedokázali představit. Společně s vámi však pracujeme na tom, aby byly dopady krizí na životy nás všech co nejmenší,“ napsal premiér.

Připomněl poslední velkou vlnu covidové pandemie a uvedl, že díky spolupráci a zodpovědnosti občanů se ji podařilo zvládnout. Na pandemii však navázala ruská invaze na Ukrajinu a v Evropě tak vypukl největší válečný konflikt od konce druhé světové války, dodal.

Fialovu vládu jmenoval prezident Miloš Zeman loni 17. prosince. Zasedli v ní zástupci ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a Starostů. V loňských říjnových volbách tyto strany sdružené ve dvou koalicích porazily hnutí ANO předešlého premiéra Andreje Babiše a ve vládě ho vystřídaly. Piráti své vládní působení hodnotí pozitivně, uvádějí například, že plní sliby o podpoře občanů.

Ve svém ohlédnutí poukázal Fiala například na to, že Česko přijalo více než 460 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, hlavně žen a dětí. Velká část z nich už ale zemi opustila. Premiér se také zmínil o nedostatku energií a jejich rostoucích cenách.

„Zareagovali jsme rychle a zajistili jsme dostatek plynu na tuto zimu – rekordně jsme naplnili zásobníky a zakoupili jsme potřebnou kapacitu v LNG terminálu v Nizozemsku,“ napsal Fiala. „Odolali jsme tlaku populistů na řadu drahých a nefunkčních zásahů do volného trhu, a i díky tomu nyní tankujeme za předválečné ceny, zatímco v jiných zemích benzin a nafta zdražují a řidiči na ně musejí stát dlouhé fronty,“ podotkl.

Předseda vlády pochválil i výsledky končícího českého předsednictví v Radě Evropské unie. Česko je v jejím čele od července, v lednu ho vystřídá Švédsko. „Podařilo se nám přijmout řadu evropských řešení vysokých cen energií, která budou mít pozitivní dopad na všechny naše občany, dokázali jsme vyjednat mnoho věcí, které analytici označovali jako nemožné,“ uvedl.

Působení Pirátů ve vládě hodnotí příznivě jejich předseda a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. V sobotním prohlášení uvedl, že jeho strana prosadila zjednodušení příspěvku na bydlení, bonus na energie, snadnější výstavbu solárních zdrojů nebo novelizaci autorského zákona. „Velice si vážím toho, že se naše vláda i občané jasně postavili na stranu Ukrajiny a poskytli jsme jí politickou, vojenskou, bezpečnostní i humanitární podporu,“ napsal.

„Uznávám, že situace nebyla jednoduchá, ale po všech těch silných slovech, o Babišově drahotě, o lepší komunikaci, politické kultuře a o rozpočtové odpovědnosti, jsme byli svědky hlavně nekompetence, arogance, výmluv a korupčních skandálů,“ sdělila naopak stínová ministryně financí ANO Schillerová. Nejvíc vládě vyčítá podle ní pomalou a slabou pomoc lidem i firmám.

Fialově vládě se letos podařilo prosadit již dva své státní rozpočty, a to na letošní a příští rok. Když prezident Miloš Zeman vetoval navýšení letošního rozpočtového schodku, dokázala ho vládní koalice přehlasovat. Koalice však ve Sněmovně často čelí kritice opozičních hnutí ANO a SPD, které jí vyčítají například to, že se málo snaží o úspory v rozpočtu a že příliš zadlužuje zemi.

To, že Fialova vláda čelila v prvním roce své vlády nečekaně složitým okolnostem, uvedl i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj se však z ekonomického hlediska nedají srovnávat s covidovým rokem 2020.

„Tehdy se ekonomika hluboce propadla, nejvíce v historii Česka, zatímco letos poroste. Proto i přes složité okolnosti kabinet měl a mohl naplňovat více slibů ze svého programového prohlášení,“ míní Kovanda. Kabinet podle něj zabodoval organizací předsednictví v EU. Na druhé straně vytkl vládě, že místo adresné pomoci potřebným uskutečňovala nákladnou plošnou pomoc.

Vláda chce své programové prohlášení upravit a jeho pozměněnou podobu zveřejnit do konce března příštího roku. Nutnost změny zdůvodňuje silnými dopady ruské invaze na Ukrajinu a energetické krize, které nebylo možné v době vzniku programového prohlášení předpokládat.


Pokračovat ve čtení

Podobné články