rusti-kosmonauti-zrusili-vystup-do-volneho-vesmiru.-z-lodi-sojuz-unikla-kapalina

Ruští kosmonauti zrušili výstup do volného vesmíru. Z lodi Sojuz unikla kapalina

author
1 minute, 11 seconds Read

Ruští kosmonauti zrušili výstup do volného vesmíru. Z lodi Sojuz unikla kapalina; Zdroj foto: Reuters

„Vesmírná stanice je v dobrém stavu a posádka Expedice 68 je v bezpečí,“ napsala na Twitteru NASA.

Ruští kosmonauté Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin měli v otevřeném vesmíru strávit šest hodin a 37 minut. Jejich úkolem bylo přenést „chladič výměníku tepla z malého výzkumného modulu Rassvet do víceúčelového laboratorního modulu Nauka pomocí manipulátoru ERA,“ uvedla TASS.

Na Mezinárodní vesmírné stanice oba Rusy dopravila raketa Sojuz, která odstartovala 21. září z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Plánované práce měli vykonat minulý měsíc, ale zabránila tomu porucha skafandrů. Kosmonauti později vadné součástky skafandrů vyměnili.

Mezinárodní vesmírná stanice je společným projektem NASA, Roskomosu, Evropské kosmické agentury (ESA), Japonska a Kanady. V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a následným zavedením širokých protiruských sankcí ze strany západních zemí adresoval bývalý šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin Spojeným státům a dalším západní zemím už dříve řadu výhrůžek.

Navzdory rozkolu se ale NASA a Roskosmos dohodly na pokračování společných letů na Mezinárodní vesmírnou stanici, která tak v současné době zůstává jednou z posledních oblastí spolupráce mezi Moskvou a Západem.


Pokračovat ve čtení

Podobné články