„dozvedel-jsem-se-silene-veci.“-lide-bachmut-neopusti,-i-kdyz-na-ne-rusove-pali-vsim

„Dozvěděl jsem se šílené věci.“ Lidé Bachmut neopustí, i když na ně Rusové pálí vším

author
1 minute, 37 seconds Read

„Dozvěděl jsem se šílené věci.“ Lidé Bachmut neopustí, i když na ně Rusové pálí vším; Zdroj foto: Aktuálně.cz/Rádio Svobodná Evropa

„Kéž bych měla nějaké masové konzervy. Ale žádné maso tady není. Je tu zima,“ svěřila se reportérům Alla, jedna z obyvatelek Bachmutu. „Ale zimu stejně přežijeme. Já chci jenom mír. Hodně se modlíme,“ dodala. Přiznává, že život ve městě bez tekoucí vody a za mrazivých teplot není jednoduchý. I přesto v něm ale zatím zůstává.

Ostřelované město nyní procházejí dobrovolníci, kteří nabízejí obyvatelům evakuaci do Dnipra vzdáleného asi 250 kilometrů západně od Bachmutu. Někteří usedlíci ale s útěkem váhají a dobrovolníkům nedůvěřují. „Ještě se nechci evakuovat. Říkali mi hrozné věci. Že lidé jsou odváženi do Kramatorsku a tam jsou opuštěni,“ tvrdil starší muž ve chvíli, kdy na jeho dům zaklepala jedna z dobrovolnic.

„Ale ne, my evakuujeme do krytu v Dnipru. Buď můžete zůstat tam, nebo jít dál na západ,“ odvětila mu dobrovolnice Olha Danilová. Podle jejích slov, dokud nenajdou pro všechny uprchlé lidi úkryt, jim poskytuje jídlo, oblečení a dočasný azyl ve svém vlastním bytě právě v Kramatorsku. „Myslím, že jsem ale toho muže nakonec přesvědčila. Napsala jsem na krabici své telefonní číslo, aby mi mohl zavolat,“ dodala.

Boje kolem Bachmutu, které trvají už dlouhé měsíce, zintenzivněly poté, co ukrajinská armáda na počátku listopadu znovu získala kontrolu nad městem Cherson. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu prohlásil, že ruské síly Bachmut včetně mnohých dalších měst v Doněcké oblasti už zcela zničily. „V těchto oblastech již nezbylo místo pro život, které by nebylo poškozeno střelami,“ uvedl Zelenskyj ve svém videoprojevu.


Pokračovat ve čtení

Podobné články